Ako vybrať korčule na ľad?

Vôňa zimáka a chrumkanie ľadu, ktorý krájajú nože vašich korčúľ. Nenechajte nič na náhodu a nespoliehajte sa na požičovňu - kúpte si korčule na ľad, ktoré si vyšliapete pre vlastné pohodlie. Rozšírené označenie dámske zimné korčule ľad a pánske korčule na ľad rozlišuje predovšetkým tvar noža a typ topánky. Krasokorčuliarske korčule majú nože so zúbkami a šnurovaciu topánku. Hokejové korčule majú zaoblený tvar noža a pevnejší vystužený skelet, aby chránili členok a chodidlo pri nastrelení pukom a tvrdých nárazoch.

Vôňa zimáka a chrumkanie ľadu, ktorý krájajú nože vašich korčúľ. Nenechajte nič na náhodu a nespoliehajte sa na požičovňu - kúpte si korčule na ľad, ktoré si vyšliapete pre vlastné pohodlie. Rozšírené označenie dámske zimné korčule ľad a pánske korčule na ľad rozlišuje predovšetkým tvar noža a typ topánky. Krasokorčuliarske korčule majú nože so zúbkami a šnurovaciu topánku. Hokejové korčule majú zaoblený tvar noža a pevnejší vystužený skelet, aby chránili členok a chodidlo pri nastrelení pukom a tvrdých nárazoch.

Doba čítania 12 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Ľadové korčule - typy

Ak hľadáte korčule na ľad na verejné korčuľovanie, alebo na rybník, vyberajte podľa vami preferovaného štýlu - "pánske ľadové korčule" (kanady), na ktorých sa pohybujete odrážaním do strán, alebo “dámske ľadové korčule” (so zúbkami), na ktorých sa odrážate cez špičku. U oboch typov môžete vyberať z dvoch druhov viazania - korčule na ľad so šnúrkami, nebo korčule na ľad s prackami.

Hokejové korčule

Hokejové korčule sa od pánskych zimných korčúľ líšia kvalitou spracovania od vystuženia topánky po holder, ktorý je z odolnejšieho plastu, než na rekreačných pánskych korčuliach. Korčule na hokej sú typické svojou mohutnou a pevnou konštrukciou, ktorá nohu na ľade udrží pevne a stabilne. Členok by však nemal byť veľmi zovretý, aby mal vôľu pre pohyb. Majú pevnú vystuženú špičku, zníženú stavbu topánočky a zvýšenú zadnú časť päty.

Napriek tomu, že hráte len nižšiu ligu, zvoľte pre hokej vždy kvalitné a dobre vystužené ľadové korčule, ktoré ochránia váš členok aj nohu pri páde alebo nastrelení pukom - bolesti sa nevyhnete, ale kvalitné hokejové korčule môžu byť rozdielom medzi narazeninou a zlomeninou. Rozlišujú sa na hráčske a brankárske korčule, ktoré majú nižší členok a iný tvar noža, ktorý sa tiež brúsi odlišne od hráčskych.

  • Držia nohu pevnejšie - predovšetkým v bognách a brzdách (oproti rekreačným pánskym korčuliam na ľad)

  • Pevnejšia topánka odolá aj nastreleniu pukom a lepšie tlmí tieto nárazy

  • Odolnejšie holdery z kvalitného plastu

  • Niektoré modely je možné vytvarovať (vypiecť) na mieru vašej nohy

  • Vyššia cena oproti rekreačným korčuliam na ľad

Hokejové korčule

Brankárske korčule

Krasokorčuliarske korčule

Krasokorčuliarske korčule sú určené pre pretekárske krasokorčuľovanie a tento typ si najskôr predstavíte pod pojmom "dámske korčule na ľad", vyberú si však samozrejme aj muži. Majú vysokú topánočku a nôž má špecifický krasokorčuliarsky tvar, vpredu s niekoľkými zúbkami, ktoré sú určené na odrážanie a pri športovom korčuľovaní sú nevyhnutné pri niektorých prvkoch, ako sú skoky a piruety.

Strih krasokorčuliarskej korčule vám musí padnúť. Niektoré sú širšie, iné zase úzke. Na trhu nájdete korčule vyššie aj viac vykrojené v oblasti lýtka. Tieto vykrojené krasokorčuliarske korčule profi sú určené hlavne pre vrcholové krasokorčuľovanie, kde je potrebný väčší rozsah ohybu nohy pri jazde vpred aj vzad.

  • Vyrobené z kvalitnejších materiálov oproti obyčajným dámskym korčuliam na ľad

  • Lepšie držia nohu

  • Vyššia cena oproti rekreačnej úrovni

Krasokorčuliarske korčule

Pánske ľadové korčule

S kanadami získate presnejšie a dynamickejšie možnosti pohybu oproti korčuli krasokorčuliarskej. Lacnejšie modely pánskych korčúľ na ľad však budú minimálne zo začiatku tlačiť do členkov, než si ich vyšliapete a tiež vás nedržia v zákrutách tak dobre, ako to vedia korčule na hokej.

  • Dynamický pohyb

  • Jednoduchšie pre úplných začiatočníkov

  • Vhodné aj na rekreačný hokej s priateľmi na rybníku

  • Tvrdosť topánky - môžu tlačiť do členkov

  • Mäkkosť topánky

Pánske zimné korčule

Dámske korčule na ľad

Dámske korčule na ľad nájdete spravidla v prevedení so zúbkami, ako krasokorčuliarske. Sú pohodlnejšie a nezvierajú nohu tak pevne ako kanady. Nefixujú však tým pádom členok a štýl pohybu je založený na odrážaní a brzdení cez zúbky. Do treskúcich zim možno zaobstarať aj dámske ľadové korčule s kožúškom. Výrobcovia však ponúkajú aj dámske korčule bez zúbkov so zaobleným nožom ako pri hokejových korčuliach.

  • Mäkšia topánka je pohodlnejšia pre nohu

  • Nefixujú členok

Dámske zimné korčule

Detské korčule na ľad

V prípade detských korčúľ na ľad je základom stabilita a pevnosť konštrukcie korčule, kľúčové je tiež kvalitné polstrovanie, ktoré sa prispôsobí tvaru nohy. Pre najmenších na rekreačné korčuľovanie sú vhodné rastúce korčule, ktoré majú nastaviteľnú veľkosť topánky. Hovorí sa im aj rozťahovačky a sú vybavené rôznymi mechanizmami na roztiahnutie skeletu o 4 až 5 veľkostí. Rozťahovacie korčule však nie sú vhodné na pretekárske korčuľovanie!

Samostatnou skupinou sú tzv. detské korčule kačičky. Ide o celokovové konštrukcie s nastaviteľnou veľkosťou za pomoci skrutiek, určené pre deti predškolského veku s malou veľkosťou nohy, ku ktorej sa upnú pásikom s prackou pod obuv. Vďaka nim sa deti už v ranom veku môžu zoznamovať so základmi pohybmi na ľade. Kačičky majú aj svojich odporcov, ktorí tvrdia, že kazia deťom štýl korčuľovania. Pokiaľ teda máte doma malého hokejistu, či hokejistku, kúpte im radšej detské hokejové korčule, v ktorých si môžu od mala cibriť techniku.

V neposlednom rade sú tu tiež detské korčule 2v1 kombinujúce kolieskové a ľadové korčule. Korčule 2v1 sú k dostaniu aj pre dospelých, hodia sa však naozaj len na rekreačné a využitie.

Detské zimné korčule

Podľa čoho vyberať

Ako vybrať ľadové korčule?

  • Ako zdatný korčuliar ste a za akým účelom ľadové korčule kupujete?

  • Na čo budete korčule na ľad využívať – na hokej, krasokorčuľovanie či rekreáciu?

  • Akú kvalitu očakávate, a teda koľko peňazí chcete do korčúľ investovať?

Je rozdiel, či ste začiatočník, alebo skúsený korčuliar. Pokiaľ korčule na ľad využijete najmä pri rekreácii, bude vás zaujímať hlavne pohodlie za nízku obstarávaciu cenu. Ak ste profesionál, hľadajte pevné zimné korčule s nižšou hmotnosťou a lepším vetraním. V oboch prípadoch však voľte korčule, ktoré ponúknu čo najlepšiu oporu členku a ovládateľnosť.

Pevnosť korčúľ na ľad a celková stabilita

Ide o najdôležitejší parameter pre výber ľadových korčúľ všetkých typov, ktorý závisí od použitého materiálu. Lacný materiál s nedostatočne vystuženou konštrukciou spôsobí vratkosť členku a celkovo zhorší stabilitu tela.

Veľkosť a tvar topánky

Topánka by sa mala dať dokonale utiahnuť v oblasti priehlavku, nohu musí perfektne obopínať už za prstami a v oblasti členku, kde však nesmie byť príliš tesná. Pokiaľ zháňate rekreačné korčule na občasné využitie, potom počítajte s pol číslom navyše pre teplú ponožku, bez ktorej sa vo vysokých mrazoch nezaobídete. Naopak pre športové korčuľovanie je lepšie, keď ľadové korčule padnú presne. Maximálne si môžete dovoliť rezervu pol čísla.

Šírka korčule na ľad

Najčastejšie sa na trhu stretnete s dvoma variantmi. Označenie EE alebo tiež 2E majú hokejové korčule s väčšou šírkou a nižším priehlavkom. Častejšie býva označenie D, kedy má korčuľa užšie prevedenie a vyšší priehlavok.

Hmotnosť korčule na ľad

Čím ľahšia, tým je korčuľa ľahšie ovládateľná. Na športové účely sa kvôli váhe vyrábajú korčule z odľahčených materiálov alebo s perforáciou.

Materiál a komfort

Pohodlie je základom úspechu a toho, že vás korčuľovanie bude baviť. Materiál vnútrajšku topánky ovplyvňuje celkový pocit pohodlia pri korčuľovaní. Ideálne je, keď sa materiál prispôsobuje členku a zároveň na chladnom ľade zahreje. Zvršok korčule je dôležitý pre priedušnosť topánky a jej odolnosť proti vonkajším vplyvom, v prípade hokejových korčulí potom aj proti nárazu pukom. Polstrovanie má vplyv na priedušnosť a komfort pri záťaži. Zaväzovanie je dnes štandardne šnúrkové, prackové, na suché zipsy či rýchlouťahovacie. V športových súťažiach je spravidla povolený iba typ zaväzovania na šnúrky.

Brúsenie korčúľ vždy zverte odborníkovi.

Starostlivosť o korčule na ľad

Nové korčule nezabudnite dať pred prvým použitím nabrúsiť, predávajú sa nenabrúsené najmä z bezpečnostných dôvodov. Špecializované predajne vám ľadové korčule nabrúsia bezprostredne po nákupe, kedy prvé brúsenie je zahrnuté v cene. Mimo ľad chráňte ostrie nožov plastovými chráničmi, ktoré tak zabránia skorej tuposti a vytvoreniu rýh. Korčule na ľad je potrebné brúsiť pravidelne, záleží iba na tom, ako často ich budete používať. Zverte tento úkon vždy do rúk odborníkov. Po každom použití utrite nože korčúľ aj topánku do sucha handričkou a nechajte vyschnúť. Potom korčule skladujte na suchom mieste, predĺžite tak ich životnosť a pri lacných modeloch obmedzíte šancu na tvorbu hrdze.

Najčastejšie otázky